Menu

Ildırı Keşfet

Çeşme Ildır


Siz deyin Ildırı , biz diyelim Ildır..

Küçücük ama sevimli bir balıkçı kasabası olan Ildır’a Kızıl Kent’te diyebilirsiniz. İzmir’in güzeller güzeli Çeşme’sine ya da Alaçatı’sına yolunuz düşerse, kalabalıktan yorulursanız mutlaka 17 km uzaklıktaki sakinliği ve doğal harikaları ile ünlü balıkçı kasabası sizleri bekliyor olacaktır. 15 adacık, görkemli Akdağ ve ufukta Sakız Adası... Tablonun tam ortasındaki Ildırı, asırları sükûnetle aşmış küçük köyleri andırır. Ünlü filozof Homer’in “Güneşin en güzel battığı yer” olarak nitelendirdiği balıkçı köyü Ildırı bu sözün hakkını veriyor.İzmir’in şirin adresi Ildır ; Siyah İnci, Fatmagül’ün Suçu Ne? , Hayat Sevince Güzel , Kalbim Ege’de Kaldı gibi bir çok dizinin de çekildiği yerlere ev sahipliğinde bulununca tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Ildırı Köyü, Erythrai Antik Kenti’ne ev sahipliği yapmakta. Erythrai Karaburun Yarımadası’nın en eski yerleşim bölgesi.

Tarihte kurulan 12 İon kentinin en önemlilerinden birisi. Erythrai kentinin ilk kurucusu Giritli Rhadamanthes’in oğlu Erythros. Kentin ismi de Yunanca ‘kırmızı’ anlamına gelen Erythros’tan türediği, toprağının kırmızı olmasından dolayı Kızıl Kent anlamında Erythrai kullanıldığı düşünülmekte. Erythrai’ya sırasıyla Atina Krallığı, İonlar, Lidyalılar, Persler, Büyük İskender, Bergama Krallığı, Roma, Bizans ve Osmanlılar hâkim olur. Hangi dönem olursa olsun Ege Denizi’ndeki ticari önemini kaybetmez.

Ülkemizin birçok yöresi gibi Çeşme'nin Ildırı beldesi de tarihi kalıntılar bakımından oldukça zengin bir bölge. Yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan Erythrai Antik Kenti, Ildırı'nın tüm dokusuna işlemiş durumdadır. Antik şehirden günümüze kadar ulaşan antik tiyatro, şehir surları, tapınak kalıntıları ve mozaikler bölgenin tamamına yayılmış durumda. Hatta öyle ki; birçok evde bu mozaik taşların kullanıldığını görebilirsiniz. Özellikle Ildırı'nın tepelerine çıktığınızda antik kent kalıntılarını muhteşem manzara eşliğinde seyredebilirsiniz. Ildırı Merkez Cami‘den yukarı ve aşağı gittikçe köy evlerini görebilirsiniz. Yol gözükmeyen bu evlerin yapımında zamanında antik kentten kalma taşlar da kullanılmış.

Ildırı’da çok lezzetli deniz mahsülleri tadabilir ve satın alabilirsiniz. SS balıkçı kooperatifini ziyaret edebilirsiniz. Bu bölge en çok da balık avı için gelenler tarafından tercih ediliyor. Limandan balık avı ve turları için tekne kiralanabiliyor. Ildırı , yaz ve kış hizmet veren restoranlara sahiptir. Burayı balıkçı köyü olarak nitelendirmişken balıktan bahsetmemek olmaz tabii. Yemek olarak ilk seçenek balık. Uygun fiyata lezzetli balık yiyebileceğiniz restoranlar mevcut Ildırı’da. Ege`de Bir Cennet: Ildır Bir alternatif olarak ise enginar tüketilebilir. Estetik görüntüye sahip olan karavanvari mini lokantalara ise ilgi büyük. Farklı bir deneyim arayanlar bu seçeneği de akıllarında bulundurabilirler.

Çeşme Ildırı  koylarından, tarihinden, dokusundan bahsetmişken sahip olduğu denizi anlatmamak olmaz. Ege’nin serin ve berrak sularına kendinizi atmanız ilk seçenek. Fakat sizi rahatsız edebilecek bir durum var ki gündüz hiç kesilmeden esen rüzgar. Buna tedbir almanız yararınıza olabilir. Bunun dışında Ildırı Koyu'nda birçok küçük adacık vardır. Bunlara yüzerek veya gün içinde adalar arasında dolaşan teknelerle de ulaşmak mümkündür. Sit alanında bulunması Ildırı’yı yapılaşmadan korumuş. Avuçiçi kadar limanı, sahildeki birkaç balıkçı restoranı, birkaç butik oteli, sokaklarındaki karabiber ağaçları ve savaşın yıkımından kurtulmuş birkaç güzel yapısıyla çevresindeki tatil beldelerinden farklı, tarihi dokuya, karaktere sahip bir yerleşim. Bölgede, anakara olsun adalar olsun yüksek dağlarla çevrilidir. Ildır Körfezi içinde Türkiye’nin en güzel plajlarını barındırır. Adaları, çok açıklarda bile sığlıklar karşımıza çıkar.

Ildırı‘nın bir diğer sürprizi ise Zeki Müren Adası’dır. Çayağzı Koyu’nda bulunan ve üzerinden sadece bir ağaç bulunan adayı vakti zamanında Zeki Müren çok beğenmiş. Satın alıp üzerine ev yapmayı bile düşünmüş ama izin alamadığından vazgeçmiş. O gün bu gündür ada bu isimle anılıyor. Sonuç olarak keyifli birkaç gününüzü geçirebileceğiniz Ildırı’da gün batımını seyretmek çok büyük keyif. Çeşme adaları etrafından limana dönen balıkçıların bıraktığı dönüş yolu görünümü tarifi zor güzellikte.


Adres

Narlıca Dolaplı Kuyu Mevkii Ildır Mahallesi 27000 Sokak No: 257 35980
Çeşime / İzmir / Türkiye

Rezervasyon

(0232) 480 0 349